Haber

Almanya Başbakanı Scholz, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’nin iddialarını temelsiz bulduğunu söyledi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yeniden canlandırılması yönünde öne sürdüğü argümanların “temelsiz” olduğunu söyledi.

Başbakan Scholz, “Barış ve dinler arası diyalog” başlıklı konferansta yaptığı konuşmada, “Karadeniz Tahıl Girişimi’ni yeniden kurma çabalarımızla, Rusya’nın tahıl gemilerini bombalamamasını veya batırmamasını sağlamak istedik. Rusya’nın bu girişimi uzatmama yönünde öne sürdüğü iddialar asılsızdır.” dedi.

Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarının ülkenin tarım ve gıda sektörlerini hedef almadığının altını çizen Scholz, “Rusya hükümetinin zaman zaman söylediğinin aksine Rus tahılına, Rusya’dan gelen gübrelere yönelik bir yaptırım yok. Rusya ve tahıl taşıyan gemilerin kiralanması ve tedarik edilmesinde herhangi bir yasak yok. Böylece dünyanın her yerine taşınabiliyorlar” dedi.

Birleşmiş Milletler’in tahıl girişimini kolaylaştırma çabalarına değinen Scholz, Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatı için ödeme alabilmesini sağlayacak net kurallar belirleyen öneriler getirildiğini hatırlatarak, “Rusya Devlet Başkanı artık bunu durdurdu ve şu ifadeleri kullandı: her zamanki gibi gücünü bir şeyi başarmak için kullanmaya çalışıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Almanya ve ortaklarının küresel gıda güvenliğine yönelik çabalarını sürdüreceklerine dikkat çeken Scholz, “Avrupa’da tahılın karayolu ve demiryoluyla taşınmasına yönelik seçenekleri de araştıracağız. Bu daha zor olacak ama yine de çok şey başarabiliriz.” dedi.

Almanya’nın Ukrayna’ya silah sevkiyatını bir kez daha savunan Şansölye Scholz, “Gerektiği sürece Ukrayna’nın hukuki savunma hakkını desteklemeye devam edeceğiz. Bunu sadece siyasi ve stratejik açıdan değil, barış etiği açısından da gerekli görüyorum. ” Şu şekilde konuştu:

arpacayajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu