Haber

BM’nin Yemen Özel Temsilcisi, Yemenli partilerin siyasi geçiş için adımlar attığını vurguladı

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Yemen’de çatışan tarafların halkın beklentilerini karşılayan bir siyasi geçiş için gerekli adımları atması gerektiğini vurguladı.

Özel Temsilcilik ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Grundberg, Yemen’deki krizin çözümüne yönelik çalışmalar kapsamında Umman’ın başkenti Maskat’ı ziyaret etti.

Grundberg, Maskat’ta Umman Dışişleri Bakan Yardımcısı Khalifa al-Haris ve bazı Ummanlı yetkililerle bir araya geldi.

Görüşmede, Yemen’deki kapsamlı siyasi sürecin BM himayesinde sürdürülmesi için Yemenli taraflara verilen destek ele alındı.

Ayrıca Grundberg, Husilerin Başmüzakerecisi Muhammed Abdus Salam ile bir araya gelerek Yemen’deki insani koşulların iyileştirilmesi, ateşkesin uygulanması ve himayesinde siyasi sürecin ilerletilmesi için bir anlaşmaya varılması için gerekli adımları görüştü. BM’nin

Grundberg, Yemenli çatışan tarafların öncelikli ihtiyaçları karşılamak ve Yemenlilerin beklentilerini karşılayan bir siyasi geçişe ulaşmak için gerekli adımları atması gerektiğini vurguladı.

BM Temsilcisinin Umman ziyaretinin süresi hakkında bilgi verilmedi.

Yemen’de iç savaş ve siyasi analiz çabaları

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’nın ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Suudi Arabistan ve Umman, Yemen’deki 9 yıllık krizi sona erdirecek kapsamlı bir anlaşmanın hazırlanması için Yemen hükümeti ile Husiler arasında aylardır arabuluculuk yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu