Haber

James Jeffrey’den Suriye açıklaması: Bayraklar çekildi, elçilikler açıldı

ABD, Arap ülkelerinin Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den bu yana ilk kez Şam yönetimiyle resmi temaslara başlamasından rahatsız oldu ve normalleşmeye çalıştı.

Arap Birliği, Esad rejiminin Suriye halkına yönelik zulmü nedeniyle 2011 yılında Suriye’nin üyeliğini askıya aldı. Yapılan oylamada 22 üyeden 18’i Suriye’nin örgütten çıkarılmasına karar verdi.

Esad’ın Rusya ve İran’ın desteğiyle ayakta kalması, 2018’den sonra Arap devletlerinin Esad’ı yavaş yavaş kabul etmesine kadar ilerledi.

JAMES JEFFREY: SURİYE SORUNUNU ARAPLAR DEĞİL BATI ÇÖZÜYOR

ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, CNN Türk’e küçümseyici bir dille açıklama yaparak, Arapların normalleşme çabalarının beyhude olduğunu, Suriye sorununu ancak Batı’nın çözebileceğini belirtti.

“SURİYE’NİN GELECEĞİNE BATI KARAR VERİYOR”

Arapların yapamadıklarını tek tek sıralayan Jeffrey, şu ifadeleri kullandı;

Ne Esad’ın yanında ne de Esad’a karşı olan yüzbinlerce silahlı muhalefet, Suriye Demokratik Güçleri SDG (Terör örgütü PKK/YPG), bunlar büyük sorun. Arap ülkeleri çözemez. Yaptırımları kaldıramaz. ABD, uluslararası örgütler ve Avrupalılar bunu yapmalı. Arap ülkeleri İsrail, Türk veya Amerikan askerlerini Suriye’den çekemez. BM kararlarını ve BM Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün ve diğer uluslararası kuruluşların kınamalarını geri çekemezler. Araplar bu bahsi Suriye ile konuşabilir. Esad Türkiye, ABD uluslararasıİsrail’in Arap ülkelerinin güvenlik kaygılarını kamuoyu çözmüyorsa bu ülkenin anlamlı bir biçimde bütünleşmesi söz konusu değil.

“O GÜNE KADAR SADECE BAYRAKLAR İZLENİYOR, ELÇİLİKLER AÇILIYOR”

Arapların yapabileceği tek şeyin olduğunu söyleyen Jeffrey, “Bu olana kadar uluslararası kamuoyunun gözü önünde sadece bayraklar çekilir ve elçilikler açılır” dedi. söz konusu.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu